Předváděcí akce stále běží, i když se zákonodárci již opakovaně snažili jim zabránit. Oproti letům minulým již nemáme ve schránkách pozvání na výlet do moravských měst, „šmejdi“ se přizpůsobili novele zákona a zvou seniory za poznáním telefonicky či osobním dopisem. Výsledek je pořád stejný, hezky vypadající výlet s vrstevníky se změní v nátlakovou akci na nákup zbytečného a velmi předraženého zboží. Již samotné výrobky jsou z říše snů, protože kdyby existoval náramek, který by zabránil mrtvici, byl by na lékařský předpis, ušetřil by českému zdravotnictví nemalé částky za léčbu. Bohužel senioři, kteří žijí osamoceně, mají omezený rozhled a jedině informace a zkušenosti někoho jiného mohou zvrátit jejich touhu po zpestření všedních dnů. Jen pro ilustraci, onen náramek proti mrtvici si důvěřiví lidé kupují za neuvěřitelných 60 tisíc korun.
Tři čtvrtiny oslovených seniorů, kteří se zúčastnili těchto akcí, přijaly další pozvání kohosi neznámého. Bohužel z nich polovina si znovu na nové akci koupila další předražené zboží. Proto není nic zvláštního, že počet zadlužených seniorů stále přibývá. Česká obchodní inspekce i s novým zákonem stále přijímá nové stížnosti, „šmejdi“ tedy stále rabují peněženky důchodců, změnili jen přijetí financí až po 14 dnech. On samotný podpis na smlouvě je vlastně nevypověditelný, stejně jako na adresách „šmejdů“ nejde nikdy nikoho zastihnout.
Je bláhové se domnívat, že je možné zákonem tuto nemravnou praktiku zastavit. Neexistovala by, kdyby lidé nevěřili všemu, co jim kdo povídá. Stále jedinou cestou, jak se ochránit před nátlakem nepoctivých prodejců, je vyhýbat se jakýmkoliv pozváním, třeba i s nabídkou přednášky o zdraví. Pokud senior zavítá na akci místní knihovny, může si být jistý, že zde nikdo nic prodávat nebude. Když však přijme kdokoliv pozvání neznámé firmy v restauraci či salonku hotelu, je téměř jisté, že zdarma přítomným posluchačům nikdo nic nedá, tedy že jejich návštěva přispěje nejen na pronájem prostor i občerstvení, ale hlavně k zisku pořádajících.
„Šmejdům“ sedají na lep vesměs osamocení lidé, i když o nepoctivých praktikách slyšeli již mnohokrát. Průměrný věk se prodlužuje a lidí žijících osaměle je stále více. Jakákoliv změna je pro ně lákadlem a únikem z šedivých dnů bez špetky radosti. Větší města mají výhodu, že najdou-li se aktivní senioři, kteří dokážou připravit zábavný program, tato skupina aktivních důchodců „šmejdům“ na lep nesedne. Některé malé obce zase proto, aby ochránily své seniory, pro ně stále častěji připravují párkrát do roka výlety, aby starší lidé neměli důvod přijímat nabídky někoho jiného. I když se většina lidí domnívá, že jejich stáří bude zábavné, izolovanost dnešní doby nahrává novodobé kriminalitě, která je postavena na okrádání těžce se bránících osamělých lidí.
„Šmejdi“ neumí vydělávat na aktivních lidech, jejich nátlaku podléhají samotáři, kteří nevidí rozdíl mezi pracovním dnem a svátkem a nejde jim vysvětlit, že podpis na smlouvě je závazný a občanský průkaz v nepovolaných rukou znamená dlouhodobý finanční problém