Opravdu se posmíváme lidem, kteří osm hodin pracují?

Počet státních pojištěnců (ti, kdož žijí ze státních peněz) je kolem šesti milionů. Tedy tuto armádu lidí živí třetina zbylé podnikatelské sféry, která každý měsíc odvádí DPH, následně daň z příjmu atd. O vyšší mzdy si pravidelně říkají učitelé, zdravotnický personál, bezpečnostní složky… Počet státních zaměstnanců se stále zvyšuje i proto, aby bylo možné kontrolovat onu třetinu, tedy podnikatele, zda odvádí vše. Není se čemu divit, stát utrácí za svůj provoz stále více peněz, dnes už na svůj chod potřebuje 80 % všech příjmů České republiky.

Podnikat už není atraktivní, jako donedávna. Zůstal jen obrovský nejen konkurenční tlak, každodenní práce pro zachování firmy, navíc s tvrdou a nekompromisní státní buzerací a neúctou lidí venku na ulici, a to i díky tomu, že i ministr financí tvrdí, že všichni „kradnú“.

Přitom bez podnikatelů by politici neměli co rozdávat. Oni vytvářejí hodnoty, z nichž je možné zaplatit chod úřadů, kulturu či sport ve městě, nebo vyplácet důchody či sociální dávky.

Státem placených lidí je stále více. Ve státních institucích a každém městském či krajském úřadu je nadbytek pracovních sil a tedy možná zastupitelnost, kterou si soukromé firmy nemohou dovolit, neměly by na to. Státní zaměstnanci tedy mohou měsíce marodit a nic se nestane. V soukromé firmě chybějící pracovní síla ohrozí práci všech ostatních.

Mezi těmito státem placenými lidmi se najdou drzí jedinci, kteří se posmívají lidem ze soukromého sektoru a chlubí se spánkem v pracovní době, podnikáním v úřadu, či prolenošenou pracovní dobou. Zaměstnanci pracující v soukromé sféře přijdou do práce a tvrdě pracují osm i více hodin. Nemají čas na povídání o včerejším programu v televizi, počinech svých dětí, partnerském soužití.

Když se potkají lidé z těchto dvou světů, člověk ze soukromého sektoru si je vědom, že je nezastupitelný a musí pracovat, i když ho mnohdy opouštějí i poslední síly. Zcela pochopitelně soukromý sektor vnímá obrovskou nespravedlnost, že lépe se mají ti, kdož se nenadřou.

S elektronickou evidencí tržeb je zase trochu těsněji v každé firmě. Tlak se projevuje i na zaměstnancích, kteří musí ještě důsledněji pracovat, a za každou sebemenší chybu jsou šéfem napomenuti, protože finanční úřad si na chybující firmy pořídil kontrolory – nové státní zaměstnance, kteří z čísel z elektronické evidence i z kontrolních hlášení vyčtou finanční pohyb nejen chybující firmy, ale i všech navázaných firem.

Česká republika si jaksi přestává vážit lidí, kteří umí pracovat. Občas to vypadá, že si podnikatelů neváží ani jeden důchodce, nezaměstnaný, úředník či politik. A stát začíná nebezpečně sloužit lidem, kteří toho tolik neumí, ale mají známosti „ve státním“. Trochu to zavání socialismem či řeckými manýry, v nichž se nevyplatilo pracovat, protože „ovoce“ se sklízelo tam, kde nebylo nutné zas toho tolik umět.

Když dnes mladým lidem řeknete, že budou každý den tvrdě pracovat, bez rozmyšlení odpoví: „No to teda nebudu.“ A také nemusejí pracovat a ve výrobních firmách, stejně jako třeba v restauracích mají šéfové každý den o jednu vrásku navíc, protože bez zaměstnanců se zkrátka podnikat nedá.

Přejme našim socialistům, aby věděli, co dělají. Je velmi snadné rozdávat peníze, na vydělávání peněz je však potřeba něco umět a mít dostatek sil pro realizací snů. Pokud nebudou chtít Češi podnikat, na zvýšené státní výdaje jednou nemusejí být peníze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>