Když lidé mají hlad a nouzi, kradou. Bohatí a spokojení lidé nekradou, neloupí, nepáchají násilnosti. V České republice se podle výsledků kriminality za loňský rok žije dobře, protože trestných činů bylo o 35 tisíc méně, což je nejméně od roku 2000. Zvyšuje se i objasněnost případů, polovina všech šetření už byla ukončena. Vloni se stalo 155 vražd, nevyřešených jich zůstává dvacet. Většina případů napadení s následkem smrti byla v osobní rovině, tedy vraždy byly motivovány osobními vztahy, a většinou s přítomností alkoholu v krvi.
Sčítání lidských prohřešků naráží na všechny skeptické informace, kterými se dnes a denně trápíme. Díky fungující společnosti máme lépe ochráněn svůj majetek. Tím, že nesníme o věcech, protože si je kupujeme, stále méně lidí má důvod krást. I když máme mezi sebou jedince, kteří se ke krádežím uchylují a uchylovat budou, vážných trestných činů se nedopouštějí, protože technické vymoženosti jsou všední součástí zajištění většiny domů, obchodů, ale i firem či aut.
Také ve společnosti už nejsou velké sociální rozdíly, pohledem zvenčí není poznat, zda máme před sebou člověka s příjmem 100 tisíc měsíčně nebo 10 tisíc měsíčně. Většina lidí je oblečena podobně a čistě. Stejně tak byty jsou vybaveny podobně, v málokteré domácnosti scházejí potřeby, díky nimž není možné uvařit.
To vše je bohatství společnosti, lidé mají dostatek základních prostředků pro přežití, což úzce souvisí s minimalizací kriminality. Přesto darebáci stále mezi námi žijí a vymýšlejí stále nové triky, díky nimž důvěřivé připraví o peníze či majetek. Policisty stále víc trápí internetová kriminalita, s níž se teprve učí pracovat. Pokud však my všichni hledáme důvod k radosti, nižší čísla trestné činnosti nám úsměv na tváři mohou zcela jistě dát. Žijeme v zemi s nízkou kriminalitou.